Makale Yazarlığının Gelişimi

makale yazarlığının gelişimi
makale yazarlığının gelişimi

İnternetten para kazanmanın en etkili yollarından biri de makale yazarlığı yapmaktır. Son dönemlerin en popular işlerinden biri olan makale yazarlığı blog ve internet sitesi sahiplerinin profesyonel biçimde yazılmış yazılara ihtiyaç duymasından dolayı gelişmiş bir internet iş koludur.

Makale yazarlığının gelişiminin altında yatan neden, aslında Google ve benzeri arama motorlarının özgün içerik talepleridir. Günümüzde blog ya da internet sahibiyseniz ve para kazanmak istiyorsanız arama motorlarında üst sıralarda yer almanız gerekiyor. Üst sıralarda yer almanın da bazı koşulları var. Örneğin yazılarınızın mutlaka özgün olması gerekiyor. Yazılar özgün olmayıp kopyalama içerikler olduğu zaman arama motorları bunu algılayarak sitenin yükselmesine izin vermiyor. Durum böyle olunca, profesyonel biçimde çalışan makale yazarları daha da bir önem kazanıyor.

Dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google’ın öncülüğünde başlayan bu uygulama, aslında işini ciddi yapan ve profesyonel çalışan kişilerle, kopya içeriklerle fikir hırsızlığı yapanları ayırmak için ortaya çıktı.

Elbette sürekli büyüyen ve sayıları hızla artan blog sayfaları ile internet sitelerini kontrol altına almak için yapıldı. Çünkü siteler arttıkça kopya içeriklerin de sayısı çok hızlı bir şekilde artmıştı. Kullanıcılar eskiden dilediği gibi her yerden içerik bulup sitelerine koyabilirken, Google bunun doğru olmadığını düşündü ve bu yeni uygulamayı başlattı. Ama kendi yağıyla kavrulan ve çok fazla iş yağmayan küçük internet siteleri için bu bir sorun oluşturmaya başladı.

Çünkü bu sitelerin bir şirket gibi eleman çalıştırması ve bu kişilere yüksek ücretler ödemesi kolay değildi. İşte tam da bu noktada daha uygun ücretlere çalıştırabilecekleri ve kolayca içerik sağlayabilecekleri makale yazarları devreye girdi. Ülkemizde fazla bir geçmişi olmayan makale yazarlığı tam olarak bu nedenlerle doğdu ve çok hızlı bir şekilde de gelişmeye devam ediyor.