Blog Yazarlığı

Bugün artık profesyonel bir işe dönüşen ama bundan yıllar önce bir hobi ya da bir nevi bir günlük olarak  görülen bloglar, internetten para kazanma yöntemleri arasında üst sıralarda bulunan bir iş kolu oldu. Birçok  kişi artık blog yazarlığı yaparak ek gelir imkanı  elde edebiliyor. İsterseniz gelin önce blog nedir ona bir göz atalım.

Blog biraz önce de  değindiğimiz gibi aslında bir anlamda online günlük gibidir.  “Web” ve “log”  kelimelerinin birleşimden oluşmuştur. Blog yazmak için herhangi bir teknik bilgiye ya da özel bir alete ihtiyaç duymazsınız. Konu gözetmeksinizin hemen hemen her şey hakkında yazılar oluşturulabilir.

Blogların bu kadar hızlı yayılması ve gittikçe daha popüler olmasının nedeni hem ücretsiz olması hem de oldukça basit bir şekilde kullanılabilmesidir. Üstüne bir de internetin muazzam gücünü katmak gerekir. Hiç kimsenin okumayacağını düşündüğünüz bir blog sayfasını bile binlerce kişi okuyabilir. Elbette bu kadar çok kişinin takip ettiği bir blog sayfasının para kazanması da hiç şaşırtıcı olmaz. Çünkü çok kişinin okuduğu bloglar göz önündedir ve aynı zamanda bir reklam aracına dönüşür. Bir süre sonra blog sayfası reklam alarak para kazanmaya da başlar.  Bu da bir anlamda siz iş yapmasanız dahi blog sayfanızın para kazanabileceği anlamına gelir.

Blog yazarken konsepti ve konuları iyi belirlemek önemlidir. Yani  blog okuyucularının sizi takip etmeleri için bir nedenlerinin olması gerekir. Bununla birlikte okuyucuları bilgilere ve yazılara boğmamakta önemlidir.  Günde 5 tane blog yazısı değil, günde 1 tane blog yazısı yazılmalı ve içerikler fotoğraflarla desteklenmelidir.