Network Marketing ve Piramit Sistemleri nasıl ayırt edersiniz?

Parasut TR

1930’lu yıllardan beri milyonlarca insanın evine ekmek götürmesini sağlayan Network Marketingsektörü maalesef bazı yapılanmalar nedeniyle zarar görüyor. Sosyal ağlarda ve bazı forumlarda bütün Network Marketing şirketlerinden “saadet zinciri” diye bahsedilmesinden duyduğum rahatsızlık nedeniyle bu konuya değinmek istiyorum.

Network Marketing sektörü hakkında birkaç bilgi; Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (wfdsa.org) verilerine göre;

 • 2011 yılı Dünya Cirosu : 153,727,000,000 $
 • Türkiye 2010 Yılı Satış Hacmi = 1.651.000.000 TL
 • Türkiye 2011 Yılı Satış Hacmi = 1.942.000.000 TL
 • Türkiye’de 2010 Yılı Network Marketing Girişimcisi = 1,047,163 Kişi
 • Türkiye’de 2011 Yılı Network Marketing Girişimcisi = 1,190,331 Kişi

Amerika hükümeti gerçekten de Network Marketing sektörünü inanılmaz destekliyor. Çünkü;

 • Network Marketing sayesinde işsizlik oranları azalıyor
 • Network Marketing sayesinde diğer ülkelere ürün satılıyor
 • Network Marketing sayesinde ekonomi canlanıyor
 • Network Marketing sayesinde girişimcilere çok az sermaye ile başlangıç fırsatları sunuluyor
 • Network Marketing sayesinde insanların kültürel düzeyleri ve kişisel gelişimleri artıyor

Peki Dünya’da bunlar olurken bizim ülkemiz de neler oluyor?

Yukarıdaki kısa bilgilerden anlayacağınız gibi Network Marketing sektörü liseli gençlerin arkadaşlarına popüler görünmek için sosyal ağlarda bilgisizce eleştirebileceği, titan / saadet zinciri yaftası yapıştırabileceği seviyenin biraz üzerinde. (Ama tek sorumlu onlar mı?) Hayır, sektörü bu hale getiren bazı yapılanmalar da yok değil…

Doğru bir Network Marketing işi ile Piramit Sistemleri nasıl ayırt edersiniz?

Devletten yasal izin almak yeterli midir? (Türkiye’de iş yapmak için yeterlidir.) Fakat devlet sadece faturaya bakar, işin detaylarını çok araştırmaz. Fatura kesildiği ve vergi verildiği sürece devlet herhangi bir müdahale de bulunmaz. Burada ele aldığımız konu işin devlet açısından yasal olup olmadığı değil, mantık ve etik açısından uygun olup olmadığı!

Network Marketing‘de amaç; üyeler aracılığı ile müşteriye ulaşmaktır. Böylece her üye, kendi müşteri potansiyeline göre alışverişlerden kar payı alır. Ayrıca ekibine katacağı yeni üyeler ile potansiyelini daha da geliştirebilir.

Yani Network Marketing sektöründe şu 4 unsur vardır;

 • Şirket
 • Üyeler
 • Müşteriler
 • Hem üyeler, hem de müşteriler tarafından talep edilen ürünler

Piramit Sistemlerde ise müşteri ve talep edilen ürünler yoktur. (veya ürünler göstermeliktir ve fiyatının çok üzerinde değere satılır. ) Alışveriş döngüsü olmadığı için sistemin büyümesi tamamen yeni üye girişine bağlıdır. Yeni üye girişi durduğu an sistem çökecektir.

Dünyanın en köklü Network Marketing şirketleri yeni üye girişi sağlayamadıkları dönemlerde bile üye / müşteri alışverişleri sayesinde varlıklarını sürdürmeye devam etmişlerdir. Olması gereken budur; üyeler büyük marketlere kazandırmak yerine kendi alışverişlerini buradan yaparlar ve çevrelerini de aynı yerden alışveriş yapmaya davet ederler. Yeni üye girişi olmasa bile alışveriş döngüsü devam ettikçe kazanç sağlanır.

Öyle ise sorun nerede?

Bütün sektöre “piramit sistem” demek hatadır. Bunu diyenler maalesef yeterince bilgi sahibi olmadan eleştiren yüzeysel kişilerdir. Bu kişilerin talihsizliği onlara anlatılan ilk işin piramit sistem oluşudur. Belki de sırf bu yüzden ön yargıya kapılıp karşılaşacakları onlarca fırsatı daha geri teperler.

Sorun bilgisizlikte! Karar vermeden önce bilgilenin. Doğru ile yanlışı ayırt edebilmek için hem doğruyu, hem yanlışı dinlemeniz gerekir. Eğer siz de bütün sektörün piramit sistem olduğunu düşünüyorsanız, yazdıklarım ışığında lütfen bir daha değerlendirin..

Çünkü; işsizlik oranları tavan yapıyor, üniversitelerden mezun olan hiç kimse iş bulamıyor ve bu sebeplerden geleceğin en parlak işi Network Marketing olacak! Fırsatları dinlemeden geri tepmeyin… http://www.clickbankers.com/

anketlio